NOT KNOWN DETAILS ABOUT ODKLEJENIE SIATKóWKI

Not known Details About odklejenie siatkówki

Not known Details About odklejenie siatkówki

Blog Article

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych.

Wszystkie ceny podawane w serwisie na stronie mają charakter ceny maksymalnej w wypadku złożenia rezerwacji w tym serwisie. Każda Apteka może określić własną cenę odsprzedaży dla danego produktu zarezerwowanego poprzez serwis nie wyższą niż cena maksymalna podana w serwisie.

trakcyjne nieprzedarciowe odwarstwienie siatkówki – powstaje na skutek oddzielenia siatkówki od nabłonka barwnikowego na skutek skurczu błony szklistkowo-siatkówkowej.

Często zdarza się, że taka zasłona znika rano, po czym pojawia się później w ciągu dnia. Zazwyczaj taki ubytek powstaje w skrajnych obszarach widzenia i jest tak zwanym objawem patognomonicznym, czyli świadczy o odklejeniu siatkówki oka.

Do wystąpienia tego rodzaju schorzenia może dojść w wyniku istnienia guzów naczyniówki, powstawania zmian zapalnych, ale także chorób wrodzonych oraz układowych. Wysiękowe odklejenie siatkówki może także mieć swoje źródło w przebytych zabiegach i operacjach.

Wyróżnić można odwarstwienie otworopochodne, trakcyjne, wysiękowe, a także mieszane postacie. Każde z nich ma trochę inne przyczyny. Warto wiedzieć, że odwarstwienie siatkówki to poważna choroba i w razie niezastosowania adekwatnego leczenia, może doprowadzić do utraty wzroku w danym oku.

Niestety, nawet jeśli objawy na check here chwilę ustąpią, zwykle oznacza to, że odwarstwienie siatkówki publishępuje i doprowadza do coraz większych zniszczeń, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

W razie pojawienia się objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty. W przypadku zauważenia „zasłony” najbezpieczniej ograniczać ruchy gałki ocznej i głowy, co prawdopodobnie spowolni dalsze submitępowanie odwarstwienia.

Robi się je przede wszystkim przy użyciu oftalmoskopu, który posiada mocne źródło światła oraz soczewkę powiększającą. Dzięki niemu, lekarz może dokładnie obejrzeć siatkówkę oka i ocenić czy znajdują się w niej jakiekolwiek otwory, przedarcia czy odwarstwienia.

Zmiany w ciele szklistym: Osoby, u których występują zmiany w ciele szklistym, takie jak śladowe ilości krwi lub osad, mogą mieć większe ryzyko odwarstwienia siatkówki.

niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, na skutek hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki czyli pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu, nierówny i szarobiały pęcherz uniesionej siatkówki znajdujący się na dnie oka, obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników. Natomiast do objawów podmiotowych zaliczamy:

Witrektomia, czyli zabieg usunięcia ciała szklistego, pozwala usunąć powstałe błony i zaopatrzyć przedarcia laserem, żeby następnie podać gaz lub olej silikonowy, które to wypełnią gałkę oczną.

Starzenie się: Wraz z wiekiem substancja galaretowata w środku oka, zwana ciałem szklistym, może zacząć kurczyć się i odrywać od siatkówki, co może powodować małe pęknięcia w siatkówce i prowadzić do jej odklejenia.

Regularne kontrole okulistyczne ze szczegółowym badaniem dna oka (zob. Wziernikowanie dna oka) pozwalają uchwycić instant tworzenia się otworów jeszcze bez współistniejącego odwarstwienia, które można zabezpieczyć za pomocą lasera.

Report this page